01.06.2018

Henkilöstö

Johto ja koordinaatio

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Risikko Tanja johtaja/Director tanja.risikko@chydenius.fi +358 40 1952 037 319 Yliopistokeskuksen johtaminen
Aittola Marko tutkimusrahoituksen asiantuntija/Re­search Fun­ding Ad­vi­sor marko.aittola@chydenius.fi +358 40 7267 865 315 Tutkimusrahoituksen haun tukitoimet: rakennerahastot, Interreg-ohjelmat; Research funding support services: Structural funds, Interreg-programmes
Hägglund Marko IT-päällikkö/IT Manager marko.hagglund@chydenius.fi +358 40 7710 338 338 Yliopistokeskuksen IT-asiat
Jokela Anne kehittämispäällikkö/Development Manager, varajohtaja/Vice Director anne.jokela@chydenius.fi +358 40 5523 906 317 Yliopistokeskuksen hallinto, laatu ja kehittäminen
Ojala Sari henkilöstökoordinaattori/HR-Coordinator sari.ojala@chydenius.fi +358 40 7638 572 318 Yliopistokeskuksen henkilöstöhallinto ja johdon sihteeri
Rahkonen Tiina taloussuunnittelija/Financial Designer tiina.rahkonen@chydenius.fi +358 40 8054 427 329 Yliopistokeskuksen talousasiat
Vaara-Sjöblom Elina kumppanuuskoordinaattori/Part­ners­hip Coor­di­na­tor elina.vaara-sjoblom@chydenius.fi +358 44 7887 049 316 Yliopistokeskuksen sidosryhmäyhteistyö ja viestintä

Avoin yliopisto

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Lehto Sari koulutuspäällikkö/Programme Manager sari.lehto@chydenius.fi +358 40 5955 329 125 Avoimen yliopiston yksikönjohtaja
Anttonen Sanna yliopistonopettaja/University Teacher sanna.anttonen@chydenius.fi +358 40 8054 408 121 Avoin yliopisto, kasvatustiede ja psykologia. Opintoneuvoja ja HYVIS (hyvinvointineuvoja)
Komulainen Kati opintosihteeri/Study Secretary kati.komulainen@chydenius.fi +358 40 8054 418 351 Sosiaalityö, opintoasiat ja -neuvonta
Kurtén Ann-Christin opintosihteeri/Study Secretary ann-christin.kurten@chydenius.fi +358 40 8054 420 137 Avoin yliopisto, opintoasiat (erityispedagogiikka, yhteiskuntatieteet, viestintä- ja kieliopinnot)
Matilainen Pekka yliopistonopettaja/University Teacher pekka.matilainen@chydenius.fi +358 40 8054 423 122 Avoin yliopisto, erityispedagogiikka
Maunula Minna yliopistonopettaja/University Teacher minna.maunula@chydenius.fi +358 40 8054 424 139 Avoin yliopisto, aikuiskasvatustiede ja kasvatustiede
Maunumäki Minna yliopistonopettaja/University Teacher minna.maunumaki@chydenius.fi +358 40 6318 868 120 Avoin yliopisto, varhaiskasvatustiede
Määttälä Jukka yliopistonopettaja/University Teacher jukka.maattala@chydenius.fi +358 40 0714 128 411B Informaatioteknologia, opetus ja ohjaus, tutkimus, hanketoiminta
Paajanen Sari yliopistonopettaja/University Teacher sari.paajanen@chydenius.fi +358 40 8054 425 123 Avoin yliopisto, kasvatustiede ja nuorisotutkimus
Rosenqvist Teija erikoissuunnittelija/Se­nior Plan­ning Of­ficer teija.rosenqvist@chydenius.fi +358 40 0179 601 134 Avoin yliopisto, humanistis-yhteiskuntatieteet (paitsi sosiaalityö), liikuntatieteet, tilastokurssit, viestintä- ja kieliopinnot
Varila Julia opintosihteeri/Study Secretary julia.varila@chydenius.fi +358 40 8054 410 138 Avoin yliopisto, opintoasiat (kasvatustiede, humanistiset- ja liikuntatieteelliset aineet)
Virolainen Sanna koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor sanna.virolainen@chydenius.fi +358 40 7263 919 349 Sosiaalityö, opintoasiat ja -neuvonta

Informaatioteknologia

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Hakala Ismo professori/Professor ismo.hakala@chydenius.fi +358 40 7518 089 418 Informaatioteknologian yksikönjohtaja
Hongell Timo projektitutkija/Project Researcher timo.hongell@chydenius.fi +358 40 4802 715 432A Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Honkanen Risto yliopistonlehtori/Senior Lecturer risto.honkanen@chydenius.fi +358 40 6526 416 413 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Härmänmaa Tuomo projektisuunnittelija/Project Designer tuomo.harmanmaa@chydenius.fi +358 40 8368 706 436A Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Ihalainen Jukka laboratorioinsinööri/Laboratory Engineer jukka.ihalainen@chydenius.fi +358 40 7582 057 414 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Jansson Johan projektitutkija/Project Researcher johan.jansson@chydenius.fi 433B Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Kauppila Samppa laboratorioteknikko/Senior Laboratory Technician samppa.kauppila@chydenius.fi +358 40 4802 007 410 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Kivelä Ilkka projektipäällikkö/Project Manager ilkka.kivela@chydenius.fi +358 40 7710 482 434 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Klemets Joakim tutkijatohtori/Postdoctoral Researcher joakim.klemets@chydenius.fi +358 40 5447 010 436B Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Kujala Pekka sovellussuunnittelija/Software Designer pekka.kujala@chydenius.fi +358 40 8368 532 435A Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Laine Sanna projektitutkija/Project Researcher sanna.laine@chydenius.fi +358 40 6700 078 438 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Luomala Jari projektitutkija/Project Researcher jari.luomala@chydenius.fi +358 40 0919 694 432B Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Myllymäki Mikko projektitutkija/Project Researcher mikko.myllymaki@chydenius.fi +358 40 5675 606 412 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Mäkitalo Elina koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor elina.makitalo@chydenius.fi +358 40 8329 138 417 Informaatioteknologia, opintoasiat
Määttälä Jukka yliopistonopettaja/University Teacher jukka.maattala@chydenius.fi +358 40 0714 128 411B Informaatioteknologia, opetus ja ohjaus, tutkimus, hanketoiminta
Penttilä Jari suunnittelija/Coordinator jari.penttila@chydenius.fi +358 40 5660 001 422 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Tan Xinyu laboratorioinsinööri/Laboratory Engineer tan.xinyu@chydenius.fi +358 40 0154 308 435B Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Tornikoski Veli-Matti projektipäällikkö/Project Manager veli-matti.tornikoski@chydenius.fi +358 40 0753 860 433A Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta

Kasvatustieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Valli Raine yliopistonlehtori/Senior Lecturer raine.valli@chydenius.fi +358 40 7216 864 220 Kasvatustieteiden yksikönjohtaja
Hakala Juha professori/Professor juha.hakala@chydenius.fi +358 40 7518 028 230 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Impiö Pentti erikoissuunnittelija/Se­nior Plan­ning Of­ficer pentti.impio@chydenius.fi +358 40 5618 281 215 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Isosomppi Leena yliopistonlehtori/Senior Lecturer leena.isosomppi@chydenius.fi +358 40 8054 415 217 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Kiviniemi Mari koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor mari.kiviniemi@chydenius.fi +358 40 1645 402 212B Kasvatustieteet, opintoasiat
Kniivilä-Kupila Terhi koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor terhi.kniivila-kupila@chydenius.fi +358 40 5147 485 234 Kasvatustieteet, täydennyskoulutus
Leivo Marjaana yliopistonopettaja/University Teacher marjaana.leivo@chydenius.fi +358 40 5588 837 239 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Lähdesmäki Sirkku yliopistonopettaja/University Teacher sirkku.lahdesmaki@chydenius.fi +358 40 6647 756 219 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Meriläinen Merja yliopistonlehtori/Senior Lecturer merja.merilainen@chydenius.fi +358 40 7518 036 233B Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Perkkilä Päivi yliopistonlehtori/Senior Lecturer paivi.perkkila@chydenius.fi +358 40 7619 623 216 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Piispanen Maarika yliopistonopettaja/University Teacher maarika.piispanen@chydenius.fi +358 40 8054 426 233A Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Rauhala Riitta yliopistonopettaja/University Teacher riitta.rauhala@chydenius.fi +358 40 8054 428 238 Vapaalla
Skog Anette suunnittelija/Coordinator anette.skog@chydenius.fi +358 40 7476 378 237 Kasvatustieteet, täydennyskoulutus
Uusitalo Oili opintosihteeri/Study Secretary oili.uusitalo@chydenius.fi +358 40 8054 431 213 Kasvatustieteet, opintoasiat
Valli Päivi yliopistonopettaja/University Teacher paivi.valli@chydenius.fi +358 40 5149 167 218 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Ylimäki Jukka koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor jukka.ylimaki@chydenius.fi +358 40 8054 432 214 Kasvatustieteet, koulutuspalvelut

Kauppatieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Kivinen Paula koulutuspäällikkö/Programme Manager paula.kivinen@chydenius.fi +358 40 5148 751 359 Kauppatieteen yksikönjohtaja, hankkeet ja palvelut
Hakonen Anu yliopistonlehtori/Senior Lecturer anu.hakonen@chydenius.fi 029 449 8249 364 Kauppatieteet, maisteriopinnot, opetus ja tutkimus
Harald Mari suunnittelija/Coordinator mari.harald@chydenius.fi +358 40 8372 368 362 Kauppatieteet, hankkeet ja palvelut
Hyttinen Pertti tutkimusamanuenssi/Research Amanuensis pertti.hyttinen@chydenius.fi +358 40 0282 644 350 Kauppatieteet, tutkimus ja kehittäminen
Kaipainen Jouni yliopistotutkija/Senior Researcher jouni.kaipainen@chydenius.fi +358 40 8054 416 348 Kauppatieteet, tutkimus ja kehittäminen
Luoma Mikko tutkimusjohtaja/Research Director mikko.luoma@chydenius.fi +358 50 4088 023 361 Kauppatieteet, opetus, tutkimus ja kehittäminen
Rantamäki Anu koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor anu.rantamaki@chydenius.fi +358 40 8247 012 363 Kauppatieteet, hankkeet ja palvelut
Rosenqvist Olli yliopistotutkija / seniorforskare / Senior Researcher olli.rosenqvist@chydenius.fi +358 40 8054 429 347 Kauppatieteet, tutkimus ja kehittäminen / Handelsvetenskaper, forskning och utveckling / Business Studies, research and development

Sosiaalitieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Matthies Aila-Leena professori/Professor aila-leena.matthies@chydenius.fi +358 40 7422 199 344 Sosiaalitieteiden yksikönjohtaja
Alho Sirkka yliopistonopettaja/University Teacher sirkka.alho@chydenius.fi +358 40 3530 920 346 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Hiitola Johanna yliopistotutkija/Senior Researcher johanna.hiitola@chydenius.fi +358 40 5759 908 331A Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Hirvilammi Tuuli tutkijatohtori/Postdoctoral Researcher tuuli.hirvilammi@chydenius.fi +358 40 7086 850 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Ilmonen Kari yliopistotutkija/Senior Researcher kari.ilmonen@chydenius.fi +358 40 6526 534 352A Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Kokkonen Tuomo yliopistonopettaja/University Teacher tuomo.kokkonen@chydenius.fi +358 40 0392 110 352B Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Komulainen Kati opintosihteeri/Study Secretary kati.komulainen@chydenius.fi +358 40 8054 418 351 Sosiaalityö, opintoasiat ja -neuvonta
Rantamäki Niina projektitutkija/Project Researcher niina.rantamaki@chydenius.fi +358 40 0546 504 357 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Stamm Ingo tutkijatohtori/Postdoctoral Researcher ingo.stamm@chydenius.fi +358 40 1615 435 345 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Svenlin Anu-Riina yliopistonopettaja/University Teacher anu-riina.svenlin@chydenius.fi +358 40 1645 463 356 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Turtiainen Kati yliopistonlehtori/Senior Lecturer kati.turtiainen@chydenius.fi +358 40 6691 955 339 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Viitasalo Katri yliopistonopettaja/University Teacher katri.viitasalo@chydenius.fi +358 40 6733 571 340 Sosiaalitieteet, opetus- ja tutkimus
Virolainen Sanna koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor sanna.virolainen@chydenius.fi +358 40 7263 919 349 Sosiaalityö, opintoasiat ja -neuvonta

Soveltava kemia

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Lassi Ulla professori/Professor ulla.lassi@chydenius.fi +358 40 0294 090 442A Soveltavan kemian yksikönjohtaja
Asplund Tina koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor tina.asplund@chydenius.fi +358 40 0179 604 444 Soveltava kemia, opintoasiat, tutkimus ja hanketoiminta
Bergna Davide projektitutkija/Project Researcher davide.bergna@chydenius.fi +358 40 6690 686 247A Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Dong Jiachen tohtorikoulutettava/Doctoral Student Jiachen.dong@chydenius.fi 248A Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Hietaniemi Marianna tohtorikoulutettava/Doctoral Student marianna.hietaniemi@chydenius.fi 248B Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Kauppinen Toni laboratorioinsinööri/Laboratory Engineer toni.kauppinen@chydenius.fi +358 40 6612 941 251A Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Keränen Janne projektitutkija/Project Researcher janne.keranen@chydenius.fi +358 40 8259 117 437 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Lahti Riikka projektitutkija/Project Researcher riikka.lahti@chydenius.fi 247B Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Laine Petteri projektitutkija/Project Researcher petteri.laine@chydenius.fi 446 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Lappalainen Katja tutkijatohtori/Postdoctoral Researcher katja.lappalainen@chydenius.fi +358 40 6679 791 445 Soveltava kemia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Lempiäinen Henna projektitutkija/Project Researcher henna.lempiainen@chydenius.fi +358 40 0397 430 236 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Luomanen Jenni projektitutkija/Project Researcher jenni.luomanen@chydenius.fi 248C Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Pulkkinen Jaakko erikoislaboratoriomestari/Chief Laboratory Technician jaakko.pulkkinen@chydenius.fi 251C Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Romar Henrik projektitutkija/Project Researcher henrik.romar@chydenius.fi +358 40 0306 440 235 Soveltava kemia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Seppälä Pauliina laboratoriomestari/Laboratory Technician pauliina.seppala@chydenius.fi Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Tynjälä Pekka tutkijatohtori/Postdoctoral Researcher pekka.tynjala@chydenius.fi +358 40 0306 735 442B Soveltava kemian varajohtaja, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Varila Toni projektitutkija/Project Researcher toni.varila@chydenius.fi +358 40 6624 311 247C Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Vielma Tuomas tohtorikoulutettava/Doctoral Student tuomas.vielma@chydenius.fi 241B Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Vähätiitto Tuomo laboratoriomestari/Laboratory Technician tuomo.vahatiitto@chydenius.fi 251B Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Välikangas Juho projektitutkija/Project Researcher juho.valikangas@chydenius.fi +358 50 3507 699 241A Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Ylä-Kero Tiina projektitutkija/Project Researcher tiina.yla-kero@chydenius.fi +358 40 6695 151 443 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta. KP LUMA-keskus -koordinaattori

Terveystieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Björkgren Magnus projektipäällikkö/Project Manager magnus.bjorkgren@chydenius.fi +358 40 7476 418 447B Terveystieteen yksikönjohtaja
Borg Frank projektitutkija/Project Researcher frank.borg@chydenius.fi +358 40 8448 376 454 Terveystiede, tutkimus ja hanketoiminta
Laxåback Gerd suunnittelija/Coordinator gerd.laxaback@chydenius.fi +358 40 8387 337 453 Terveystiede, tutkimus ja hanketoiminta
Nygård Lisette suunnittelija/Coordinator lisette.nygard@chydenius.fi +358 40 6617 176 447A Terveystiede, tutkimus ja hanketoiminta

Avoimen tiedon keskus / Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen kirjasto

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Sainio Simo kirjastosihteeri/Library Secretary simo.sainio@chydenius.fi +358 40 8054 430 Kirjasto 1. krs Kirjastopalvelut
Vuorio Päivi kirjastosihteeri/Library Secretary paivi.vuorio@chydenius.fi +358 40 6618 288 Kirjasto 1. krs Kirjastopalvelut, julkaisupalvelut

IT-palvelut

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Hägglund Marko IT-päällikkö/IT Manager marko.hagglund@chydenius.fi +358 40 7710 338 338 Yliopistokeskuksen IT-asiat
Kuoppala Erkki IT-tukihenkilö/IT Support Officer erkki.kuoppala@chydenius.fi +358 40 7518 023 337 IT-lähituki
Palosaari Tuomas järjestelmäsuunnittelija/System Designer tuomas.palosaari@chydenius.fi +358 40 5083 872 141 Palvelimien ylläpito, IT-lähituki

Yliopistopalvelut

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Engberg Maria matkasihteeri/Travel Secretary maria.engberg@chydenius.fi +358 40 8054 411 336 Matka-asiat, matkalaskut ja kuluveloitukset
Granberg Sonja taloussihteeri/Financial Secretary sonja.granberg@chydenius.fi +358 40 8054 412 335 Talousasiat, osto- ja myyntilaskut
Hanhisalo Merja taloussihteeri/Financial Secretary merja.hanhisalo@chydenius.fi 333 Vapaalla
Hietanen Piia hankesihteeri/Project Secretary piia.hietanen@chydenius.fi +358 40 6609 788 333 Projektien taloushallinto
Kentala Mari-Lotta hankesihteeri/Project Secretary mari-lotta.kentala@chydenius.fi +358 40 8054 419 332 Projektien taloushallinto
Louhivuori Tarja hankesihteeri/Project Secretary tarja.louhivuori@chydenius.fi +358 40 8054 421 334 Projektien taloushallinto
Läspä Mika virastomestari/Maintenance Manager mika.laspa@chydenius.fi +358 40 0829 480 Infopiste Virastomestari- ja tilapalvelut
Niskala Asko virastomestari/Maintenance Manager asko.niskala@chydenius.fi +358 40 5564 418 Infopiste Virastomestari- ja tilapalvelut
Puolitaival Emmi hankesihteeri/Project Secretary emmi.puolitaival@chydenius.fi 332 Vapaalla