Henkilöstö

Johto

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Aittola Marko johtaja/Director marko.aittola@chydenius.fi +358 40 7267 865 319 Yliopistokeskuksen johtaminen

Avoin yliopisto

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Lehto Sari koulutuspäällikkö/Programme Manager sari.lehto@chydenius.fi +358 40 5955 329 125 Avoimen yliopiston yksikönjohtaja / Head of the Open University Unit
Anttonen Sanna yliopistonopettaja/University Teacher sanna.anttonen@chydenius.fi +358 40 8054 408 121 Avoin yliopisto, kasvatustiede ja psykologia. Opintoneuvoja ja HYVIS (hyvinvointineuvoja) / Open University, Education and Psychology. Student guidance
Harju Henna koulutuspäällikkö/Manager henna.k.harju@jyu.fi +358 50 461 8177 138
Korhonen Kati opintosihteeri/Study Secretary kati.m.korhonen@jyu.fi +358 40 8054 418 351 Koulutuspalvelut (sosiaalityö), opintoasiat ja -neuvonta / Social Work, study affairs and student guidance
Kurtén Ann-Christin opintosihteeri/Study Secretary ann-christin.kurten@chydenius.fi +358 40 8054 420 137 Koulutuspalvelut, opintoasiat (erityispedagogiikka, psykologia, yhteiskuntatieteet, viestintä- ja kieliopinnot) / Open University, study affairs (Special Education, Psychology, Humanities and Social Sciences, Communication and Language Studies)
Matilainen Pekka yliopistonopettaja/University Teacher pekka.matilainen@chydenius.fi +358 40 8054 423 122 Avoin yliopisto, erityispedagogiikka / Open University, Special Education
Maunula Minna yliopistonopettaja/University Teacher minna.maunula@chydenius.fi +358 40 8054 424 139 Avoin yliopisto, aikuiskasvatustiede ja kasvatustiede / Open University, Adult Education and Education
Maunumäki Minna yliopistonopettaja/University Teacher minna.maunumaki@chydenius.fi +358 40 6318 868 120 Avoin yliopisto, varhaiskasvatustiede / Open University, Early Childhood Education
Määttälä Jukka yliopistonopettaja/University Teacher jukka.t.a.maattala@jyu.fi +358 40 0714 128 411B Informaatioteknologia, opetus ja ohjaus, tutkimus, hanketoiminta / Information technology, teaching and student guidance, research and projects
Paajanen Sari yliopistonopettaja/University Teacher sari.paajanen@chydenius.fi +358 40 8054 425 123 Avoin yliopisto, kasvatustiede ja nuorisotutkimus / Open University, Education and Youth Research
Rosenqvist Teija erikoissuunnittelija/Se­nior Plan­ning Of­ficer teija.rosenqvist@chydenius.fi +358 40 0179 601 134 Avoin yliopisto, viestintä- ja kieliopinnot, humanistiset sekä liikunta- ja yhteiskuntatieteelliset aineet (poislukien sosiaalityö) / Open University, Communication and Language Studies, Sports and Health Sciences, Humanities and Social Sciences (Social Work excluded)
Varila Julia opintosihteeri/Study Secretary julia.varila@chydenius.fi +358 40 8054 410 138 Vapaalla 31.7.2021 saakka. Koulutuspalvelut, opintoasiat / Open University, study affairs
Virolainen Sanna koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor sanna.virolainen@chydenius.fi +358 40 7263 919 349 Koulutuspalvelut (sosiaalityö), opintoasiat ja -neuvonta / Social Work, study affairs and student guidance

Informaatioteknologia

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Hakala Ismo professori/Professor, varajohtaja ismo.hakala@chydenius.fi +358 40 7518 089 418 Informaatioteknologian yksikönjohtaja
Franca Leppänen Rony projektitutkija/Project Researcher rony.e.m.francaleppanen@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Hellman Leena projektitutkija/Project Researcher leena.m.hellman@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Hongell Timo projektitutkija/Project Researcher timo.hongell@chydenius.fi +358 40 4802 715 432A Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Honkanen Risto yliopistonlehtori/Senior Lecturer risto.t1.honkanen@jyu.fi +358 40 6526 416 413 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, teaching, research and projects
Huusko Eero laboratorioinsinööri/Laboratory Engineer eero.a.huusko@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Härmänmaa Tuomo projektisuunnittelija/Project Designer tuomo.harmanmaa@chydenius.fi +358 40 8368 706 436A Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Ihalainen Jukka laboratorioinsinööri/Laboratory Engineer jukka.ihalainen@chydenius.fi +358 40 7582 057 414 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, teaching, research and projects
Jansson Johan projektitutkija/Project Researcher johan.jansson@jyu.fi 433B Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Jolkkonen Tomi tutkimusapulainen/Research Assistant tomi.j.jolkkonen@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Jyrkkä Petri projektipäällikkö/Project Manager petri.ao.jyrkka@jyu.fi Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, teaching, research and projects
Kivelä Ilkka projektipäällikkö/Project Manager ilkka.v.kivela@jyu.fi +358 40 7710 482 434 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Kujala Pekka sovellussuunnittelija/Software Designer pekka.kujala@chydenius.fi +358 40 8368 532 435A Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Laine Sanna projektitutkija/Project Researcher sanna.m.laine@jyu.fi +358 40 6700 078 438 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Luomala Jari projektitutkija/Project Researcher jari.luomala@chydenius.fi +358 40 0919 694 432B Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Myllymäki Mikko tutkimuskoordinaattori/Research Coordinator mikko.t.myllymaki@jyu.fi +358 40 5675 606 412 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, teaching, research and projects
Mäkitalo Elina koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor elina.h.makitalo@jyu.fi +358 40 8329 138 417 Koulutuspalvelut, opintoasiat / Information technology, study affairs
Määttälä Jukka yliopistonopettaja/University Teacher jukka.t.a.maattala@jyu.fi +358 40 0714 128 411B Informaatioteknologia, opetus ja ohjaus, tutkimus, hanketoiminta / Information technology, teaching and student guidance, research and projects
Tan Xinyu laboratorioinsinööri/Laboratory Engineer tan.xinyu@chydenius.fi +358 40 0154 308 435B Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Tornikoski Veli-Matti projektipäällikkö/Project Manager veli-matti.tornikoski@chydenius.fi +358 40 0753 860 433A Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, teaching, research and projects
Vanhala Jaakko projektitutkija/Project Researcher jaakko.vanhala@chydenius.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects

Kasvatustieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Harju-Luukkainen Heidi professori/Professor, varajohtaja heidi.harju-luukkainen@chydenius.fi +358 40 8477 225 230 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Impiö Pentti erikoissuunnittelija/Se­nior Plan­ning Of­ficer pentti.impio@jyu.fi +358 40 5618 281 215 Keski-Pohjanmaan LUMA-keskus koordinaatio, turvallisuuspäällikkö (oto)
Isosomppi Leena yliopistonlehtori/Senior Lecturer leena.e.isosomppi@jyu.fi +358 40 8054 415 217 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Kiviniemi Mari koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor mari.kiviniemi@chydenius.fi +358 40 1645 402 212B Koulutuspalvelut, opintoasiat
Korkeaniemi Essi yliopistonopettaja/University Teacher essi.korkeaniemi@chydenius.fi +358 50 4330 067 214 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Leivo Marjaana yliopistonopettaja/University Teacher marjaana.leivo@chydenius.fi +358 40 5588 837 239 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Lähdesmäki Sirkku yliopistonopettaja/University Teacher sirkku.lahdesmaki@chydenius.fi +358 40 6647 756 219 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Meriläinen Merja yliopistonlehtori/Senior Lecturer merja.merilainen@chydenius.fi +358 40 7518 036 233B Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Nurmi Tommi yliopistonopettaja/University Teacher tommi.nurmi@chydenius.fi +358 40 705 6603 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Perkkilä Päivi yliopistonlehtori/Senior Lecturer paivi.perkkila@chydenius.fi +358 40 7619 623 216 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Piispanen Maarika yliopistonopettaja/University Teacher maarika.piispanen@chydenius.fi +358 40 8054 426 233A Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Skog Anette suunnittelija/Coordinator anette.skog@chydenius.fi +358 40 7476 378 237 Kasvatustieteet, täydennyskoulutus
Uusitalo Oili opintosihteeri/Study Secretary oili.r.uusitalo@jyu.fi +358 40 8054 431 213 Koulutuspalvelut, opintoasiat
Valli Päivi yliopistonopettaja/University Teacher paivi.valli@chydenius.fi +358 40 5149 167 218 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus

Kauppatieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Kivinen Paula koulutuspäällikkö / Programme Manager paula.kivinen@chydenius.fi +358 40 5148 751 359 Kauppatieteiden yksikönjohtaja, hankkeet ja palvelut / Head of the Unit for Business Studies, projects and services
Harald Mari suunnittelija / Coordinator mari.k.harald@jyu.fi +358 40 8372 368 362 Kauppatieteet, hankkeet ja palvelut / Business Studies, projects and services
Holma Anne-Maria yliopistotutkija / Senior Researcher anne.holma@uwasa.fi +358 29 4498 478 364 Kauppatieteet, tutkimus ja kehittäminen / Business Studies, research and development
Kaipainen Jouni yliopistotutkija / Senior Researcher jouni.p.kaipainen@jyu.fi +358 40 8054 416 348 Kauppatieteet, tutkimus ja kehittäminen / Business Studies, research and development
Kantola Jenni yliopistonlehtori / University Lecturer jenni.kantola@univaasa.fi +358 29 449 8502 364 Kauppatieteet, maisteriopinnot, opetus ja tutkimus / Business Studies, Master’s program, teaching and research
Penttilä Seppo tutkimusavustaja / Research Assistant seppo.penttila@univaasa.fi - 364 Kauppatieteet, tutkimus / Business Studies, research
Rantamäki Anu koulutussuunnittelija / Educa­tion coor­di­na­tor anu.m.rantamaki@jyu.fi +358 40 8247 012 363 Kauppatieteet, hankkeet ja palvelut / Business Studies, projects and services
Rosenqvist Olli yliopistotutkija / Senior Researcher olli.rosenqvist@jyu.fi +358 40 8054 429 347 Kauppatieteet, tutkimus ja kehittäminen / Business Studies, research and development

Sosiaalitieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Matthies Aila-Leena professori/Professor aila-leena.matthies@chydenius.fi +358 40 7422 199 344 Sosiaalitieteen yksikönjohtaja/head of the Social Sciences units
Alho Sirkka yliopistonopettaja/University Teacher sirkka.s.alho@jyu.fi +358 40 3530 920 346 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Karjalainen Sirpa yliopistonopettaja/University Teacher sirpa.karjalainen@chydenius.fi +35850 5651 444 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Korhonen Kati opintosihteeri/Study Secretary kati.m.korhonen@jyu.fi +358 40 8054 418 351 Koulutuspalvelut (sosiaalityö), opintoasiat ja -neuvonta / Social Work, study affairs and student guidance
Kuorelahti Marianne projektitutkija/Project Researcher marianne.kuorelahti@chydenius.fi +358 50 4282 110 Sosiaalitieteet, tutkimus/Social sciences, research
Liu Kang väitöskirjatutkija/Doctoral researcher Sosiaalitieteet, tutkimus/Social sciences, research
Nassar Areen väitöskirjatutkija/Doctoral researcher Sosiaalitieteet, tutkimus/Social sciences, research
Panic Gorana jatko-opiskelija/Doctoral student gorana.panic@chydenius.fi 331B Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Rantamäki Niina projektitutkija/Project Researcher niina.rantamaki@chydenius.fi +358 40 0546 504 357 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Stamm Ingo tutkijatohtori/Postdoctoral Researcher ingo.stamm@chydenius.fi 345 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Svenlin Anu-Riina yliopistonopettaja/University Teacher anu-riina.svenlin@chydenius.fi +358 40 1645 463 356 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Turtiainen Kati yliopistonlehtori/Senior Lecturer kati.turtiainen@chydenius.fi +358 40 6691 955 339 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Viitasalo Katri yliopistonopettaja/University Teacher katri.viitasalo@chydenius.fi +358 40 6733 571 340 Sosiaalitieteet, opetus- ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Virolainen Sanna koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor sanna.virolainen@chydenius.fi +358 40 7263 919 349 Koulutuspalvelut (sosiaalityö), opintoasiat ja -neuvonta / Social Work, study affairs and student guidance
Vuolukka Kaisa yliopistonopettaja/University Teacher kaisa.a.vuolukka@jyu.fi +358 50 4704 632 352B Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research

Soveltava kemia

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Lassi Ulla professori/Professor ulla.lassi@oulu.fi +358 40 0294 090 442A Soveltavan kemian yksikönjohtaja
Aittola Tiina projektitutkija/Project Researcher tiina.aittola@chydenius.fi +358 40 6695 151 443 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta. KP LUMA-keskus -koordinaattori
Asplund Tina koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor tina.asplund@chydenius.fi +358 40 0179 604 444 Soveltava kemia, opintoasiat, tutkimus ja hanketoiminta
Bergna Davide tutkijatohtori/Post-doctoral researcher davide.bergna@chydenius.fi +358 40 6690 686 454 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Hietaniemi Marianna tohtorikoulutettava/Doctoral Student marianna.hietaniemi@chydenius.fi +358 40 0306 440 458 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Kauppinen Toni tohtorikoulutettava/Doctoral Student toni.kauppinen@chydenius.fi +358 40 6612 941 460 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Kupila Riikka projektitutkija/Project Researcher riikka.kupila@chydenius.fi 456B Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Laine Petteri projektitutkija/Project Researcher petteri.laine@chydenius.fi 446 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Lappalainen Katja tutkijatohtori/Postdoctoral Researcher katja.lappalainen@chydenius.fi +358 40 6679 791 445 Soveltava kemia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Lempiäinen Henna projektitutkija/Project Researcher henna.lempiainen@chydenius.fi +358 40 0397 430 447A Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Nuorala Jessica laborantti / Laboratory Assistant jessica.nuorala@chydenius.fi 455B Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Pulkkinen Jaakko erikoislaboratoriomestari/Chief Laboratory Technician jaakko.pulkkinen@chydenius.fi 455A Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Tuikkanen Sari laborantti / Laboratory Assistant sari.tuikkanen@chydenius.fi 455C Soveltava kemia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Tynjälä Pekka yliopistotutkija/Senior Researcher pekka.tynjala@chydenius.fi +358 40 0306 735 442B Soveltava kemian varajohtaja, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Varila Toni projektitutkija/Project Researcher toni.varila@chydenius.fi +358 40 6624 311 456A Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Välikangas Juho projektitutkija/Project Researcher juho.valikangas@chydenius.fi +358 50 3507 699 459 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta

Avoimen tiedon keskus

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Sainio Simo kirjastosihteeri/Library Secretary simo.sainio@chydenius.fi +358 40 8054 430 245 Tutkimuksen tuki, Research support
Vuorio Päivi kirjastosihteeri/Library Secretary paivi.vuorio@chydenius.fi +358 40 6618 288 245 Julkaisupalvelut, Publishing services

Markkinointi

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Karhunen Anni markkinointisuunnittelija/Marketing Coordinator anni.r.karhunen@jyu.fi +358 50 5363 474 JY Yliopistokeskuksen markkinointi ja viestintä

Yliopistopalvelut

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Engberg Maria matkasihteeri/Travel Secretary maria.c.engberg@jyu.fi +358 40 8054 411 335 Matka-asiat, matkalaskut ja kuluveloitukset
Hietanen Piia taloussihteeri/Financial Secretary piia.hietanen@chydenius.fi +358 40 6609 788 333 Talousasiat, osto- ja myyntilaskut
Hägglund Marko IT-päällikkö/IT Manager marko.s.hagglund@jyu.fi +358 40 7710 338 338 Yliopistokeskuksen IT-asiat
Hämäläinen Niina hankesihteeri/Project Secretary niina.hamalainen@chydenius.fi +358 40 8054 419 332 Projektien taloushallinto
Kuoppala Erkki IT-tukihenkilö/IT Support Officer erkki.kuoppala@jyu.fi +358 40 7518 023 337 IT-lähituki
Louhivuori Tarja hankesihteeri/Project Secretary tarja.a.louhivuori@jyu.fi +358 40 8054 421 334 Projektien taloushallinto
Läspä Mika vahtimestari/Maintenance Manager mika.k.laspa@jyu.fi +358 40 0829 480 Infopiste Vahtimestari- ja tilapalvelut
Niskala Asko vahtimestari/Maintenance Manager asko.t.niskala@jyu.fi +358 40 5564 418 Infopiste Vahtimestari- ja tilapalvelut
Nissilä Mikko järjestelmäsuunnittelija/System Designer mikko.p.nissila@jyu.fi +358 50 5952 722 336 Palvelimien ylläpito, IT-lähituki
Ojala Sari henkilöstökoordinaattori/HR-Coordinator sari.a.ojala@jyu.fi +358 40 7638 572 318 Yliopistokeskuksen henkilöstöhallinto
Puolitaival Emmi hankesihteeri/Project Secretary emmi.puolitaival@chydenius.fi +358 40 8054 419 332 Vapaalla 31.7.2021 saakka. Projektien taloushallinto
Tirkkonen Sari Controller sari.k.tirkkonen@jyu.fi +358 40 6302 090 T 357 Yliopistokeskuksen talousasiat