01.02.2018

Henkilöstö

Johto ja koordinaatio

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Risikko Tanja johtaja tanja.risikko@chydenius.fi +358 40 195 2037 319 Yliopistokeskuksen johtaminen
Aittola Marko tutkimusrahoituksen asiantuntija marko.aittola@chydenius.fi +358 40 7267 865 315 Tutkimusrahoituksen haun tukitoimet: Rakennerahastot, Interreg-ohjelmat
Hägglund Marko IT-päällikkö marko.hagglund@chydenius.fi +358 40 771 0338 338 Yliopistokeskuksen IT-asiat
Jokela Anne kehittämispäällikkö, varajohtaja anne.jokela@chydenius.fi +358 40 5523 906 317 Yliopistokeskuksen hallinto, laatu ja kehittäminen
Meriläinen Matias tekninen avustaja matias.merilainen@chydenius.fi 314 Yliopistokeskuksen markkinointi
Ojala Sari HR-koordinaattori sari.ojala@chydenius.fi +358 40 7638 572 318 Yliopistokeskuksen henkilöstöhallinto ja johdon sihteeri
Rahkonen Tiina taloussuunnittelija tiina.rahkonen@chydenius.fi +358 40 8054 427 329 Yliopistokeskuksen talousasiat
Vaara-Sjöblom Elina kumppanuuskoordinaattori elina.vaara-sjoblom@chydenius.fi +358 44 788 7049 316 Yliopistokeskuksen sidosryhmäyhteistyö ja viestintä

Avoin yliopisto

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Lehto Sari koulutuspäällikkö sari.lehto@chydenius.fi +358 40 5955 329 125 Avoimen yliopiston yksikönjohtaja
Anttonen Sanna yliopistonopettaja sanna.anttonen@chydenius.fi +358 40 8054 408 121 Avoin yliopisto, kasvatustiede ja psykologia. Opintoneuvoja ja HYVIS (hyvinvointineuvoja)
Komulainen Kati opintosihteeri kati.komulainen@chydenius.fi +358 40 8054 418 351 Sosiaalityö, opintoasiat ja -neuvonta
Kurtén Ann-Christin opintosihteeri ann-christin.kurten@chydenius.fi +358 40 8054 420 137 Avoin yliopisto, opintoasiat (erityispedagogiikka, yhteiskuntatieteet, viestintä- ja kieliopinnot)
Käld Pia opintosihteeri pia.kald@chydenius.fi 138 Vapaalla
Matilainen Pekka yliopistonopettaja pekka.matilainen@chydenius.fi +358 40 8054 423 122 Avoin yliopisto, erityispedagogiikka
Maunula Minna yliopistonopettaja minna.maunula@chydenius.fi +358 40 8054 424 139 Avoin yliopisto, aikuiskasvatustiede ja kasvatustiede
Maunumäki Minna yliopistonopettaja minna.maunumaki@chydenius.fi +358 40 6318 868 120 Avoin yliopisto, varhaiskasvatustiede
Määttälä Jukka yliopistonopettaja jukka.maattala@chydenius.fi +358 40 0714 128 411B Informaatioteknologia, opetus ja ohjaus, tutkimus, hanketoiminta
Paajanen Sari yliopistonopettaja sari.paajanen@chydenius.fi +358 40 8054 425 123 Avoin yliopisto, kasvatustiede ja nuorisotutkimus
Rosenqvist Teija erikoissuunnittelija teija.rosenqvist@chydenius.fi +358 40 0179 601 134 Avoin yliopisto, humanistis-yhteiskuntatieteet (paitsi sosiaalityö), liikuntatieteet, tilastokurssit, viestintä- ja kieliopinnot
Varila Julia opintosihteeri julia.varila@chydenius.fi +358 40 805 4410 138 Avoin yliopisto, opintoasiat (kasvatustiede, humanistiset- ja liikuntatieteelliset aineet)
Virolainen Sanna koulutussuunnittelija sanna.virolainen@chydenius.fi +358 40 7263 919 349 Sosiaalityö, opintoasiat ja -neuvonta

Informaatioteknologia

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Hakala Ismo professori ismo.hakala@chydenius.fi +358 40 7518 089 418 Informaatioteknologian yksikönjohtaja
Hongell Timo projektitutkija timo.hongell@chydenius.fi +358 40 4802 715 432A Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Honkanen Risto yliopistonlehtori risto.honkanen@chydenius.fi +358 40 6526 416 413 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Härmänmaa Tuomo projektisuunnittelija tuomo.harmanmaa@chydenius.fi +358 40 8368 706 436A Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Ihalainen Jukka laboratorioinsinööri jukka.ihalainen@chydenius.fi +358 40 7582 057 414 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Jansson Johan projektitutkija johan.jansson@chydenius.fi 433B Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Kauppila Samppa laboratorioteknikko samppa.kauppila@chydenius.fi +358 40 4802 007 410 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Kivelä Ilkka projektipäällikkö ilkka.kivela@chydenius.fi +358 40 7710 482 434 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Klemets Joakim tutkijatohtori joakim.klemets@chydenius.fi +358 40 5447 010 436B Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Kujala Pekka sovellussuunnittelija pekka.kujala@chydenius.fi +358 40 8368 532 435A Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Laine Sanna projektitutkija sanna.laine@chydenius.fi +358 40 6700 078 438 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Luomala Jari projektitutkija jari.luomala@chydenius.fi +358 40 0919 694 432B Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Myllymäki Mikko projektitutkija mikko.myllymaki@chydenius.fi +358 40 5675 606 412 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Mäkitalo Elina koulutussuunnittelija elina.makitalo@chydenius.fi +358 40 8329 138 417 Informaatioteknologia, opintoasiat
Määttälä Jukka yliopistonopettaja jukka.maattala@chydenius.fi +358 40 0714 128 411B Informaatioteknologia, opetus ja ohjaus, tutkimus, hanketoiminta
Penttilä Jari suunnittelija jari.penttila@chydenius.fi +358 40 5660 001 422 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Tan Xinyu laboratorioinsinööri tan.xinyu@chydenius.fi +358 40 0154 308 435B Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta
Tornikoski Veli-Matti projektipäällikkö veli-matti.tornikoski@chydenius.fi +358 40 0753 860 433A Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta

Kasvatustieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Valli Raine yliopistonlehtori raine.valli@chydenius.fi +358 40 7216 864 220 Kasvatustieteiden yksikönjohtaja
Erkkilä Anne koulutussuunnittelija anne.erkkila@chydenius.fi +358 40 6785 558 212A Kasvatustieteet, opintoasiat
Hakala Juha professori juha.hakala@chydenius.fi +358 40 7518 028 230 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Impiö Pentti erikoissuunnittelija pentti.impio@chydenius.fi +358 40 5618 281 215 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Isosomppi Leena yliopistonlehtori leena.isosomppi@chydenius.fi +358 40 8054 415 217 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Kiviniemi Mari koulutussuunnittelija mari.kiviniemi@chydenius.fi +358 40 1645 402 212B Kasvatustieteet, opintoasiat
Kniivilä-Kupila Terhi koulutussuunnittelija terhi.kniivila-kupila@chydenius.fi +358 40 5147 485 234 Kasvatustieteet, täydennyskoulutus
Leivo Marjaana yliopistonopettaja marjaana.leivo@chydenius.fi +358 40 5588 837 239 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Lähdesmäki Sirkku yliopistonopettaja sirkku.lahdesmaki@chydenius.fi +358 40 6647 756 219 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Meriläinen Merja yliopistonlehtori merja.merilainen@chydenius.fi +358 40 7518 036 233B Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Mäkitalo Kati professori kati.makitalo@chydenius.fi +358 40 684 0506 245 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Perkkilä Päivi yliopistonlehtori paivi.perkkila@chydenius.fi +358 40 7619 623 216 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Piispanen Maarika yliopistonopettaja maarika.piispanen@chydenius.fi +358 40 8054 426 233A Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Rauhala Riitta yliopistonopettaja riitta.rauhala@chydenius.fi +358 40 8054 428 238 Vapaalla
Skog Anette suunnittelija anette.skog@chydenius.fi +358 40 7476 378 237 Kasvatustieteet, täydennyskoulutus
Uusitalo Oili opintosihteeri oili.uusitalo@chydenius.fi +358 40 8054 431 213 Kasvatustieteet, opintoasiat
Valli Päivi yliopistonopettaja paivi.valli@chydenius.fi +358 40 5149 167 218 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Ylimäki Jukka koulutussuunnittelija jukka.ylimaki@chydenius.fi +358 40 8054 432 Vapaalla

Kauppatieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Kivinen Paula koulutuspäällikkö paula.kivinen@chydenius.fi +358 40 5148 751 359 Kauppatieteen yksikönjohtaja, hankkeet ja palvelut
Hakonen Anu yliopistonlehtori anu.hakonen@chydenius.fi 029 449 8249 364 Kauppatieteet, maisteriopinnot, opetus ja tutkimus
Harald Mari suunnittelija mari.harald@chydenius.fi +358 40 8372 368 362 Kauppatieteet, hankkeet ja palvelut
Hyttinen Pertti tutkimusamanuenssi pertti.hyttinen@chydenius.fi +358 40 0282 644 350 Kauppatieteet, tutkimus ja kehittäminen
Kaipainen Jouni yliopistotutkija jouni.kaipainen@chydenius.fi +358 40 8054 416 348 Kauppatieteet, tutkimus ja kehittäminen
Luoma Mikko tutkimusjohtaja mikko.luoma@chydenius.fi +358 50 4088 023 361 Kauppatieteet, opetus, tutkimus ja kehittäminen
Rantamäki Anu koulutussuunnittelija anu.rantamaki@chydenius.fi +358 40 8247 012 363 Kauppatieteet, hankkeet ja palvelut
Rosenqvist Olli yliopistotutkija / seniorforskare / Senior Researcher olli.rosenqvist@chydenius.fi +358 40 8054 429 347 Kauppatieteet, tutkimus ja kehittäminen / Handelsvetenskaper, forskning och utveckling / Business Studies, research and development

Sosiaalitieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Matthies Aila-Leena professori aila-leena.matthies@chydenius.fi +358 40 7422 199 344 Sosiaalitieteiden yksikönjohtaja
Alho Sirkka yliopistonopettaja sirkka.alho@chydenius.fi +358 40 3530 920 346 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Hiitola Johanna yliopistotutkija johanna.hiitola@chydenius.fi +358 40 5759 908 331A Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Hirvilammi Tuuli tutkijatohtori tuuli.hirvilammi@chydenius.fi +358 40 7086 850 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Ilmonen Kari yliopistotutkija kari.ilmonen@chydenius.fi +358 40 6526 534 352A Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Kokkonen Tuomo yliopistotutkija tuomo.kokkonen@chydenius.fi +358 40 0392 110 352B Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Komulainen Kati opintosihteeri kati.komulainen@chydenius.fi +358 40 8054 418 351 Sosiaalityö, opintoasiat ja -neuvonta
Rantamäki Niina projektitutkija niina.rantamaki@chydenius.fi +358 40 0546 504 357 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Stamm Ingo tutkijatohtori / post-doc researcher ingo.stamm@chydenius.fi +358 40 1615 435 345 Sosiaalitieteet, tutkimus
Svenlin Anu-Riina yliopistonopettaja anu-riina.svenlin@chydenius.fi +358 40 1645 463 356 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Turtiainen Kati yliopistonlehtori kati.turtiainen@chydenius.fi +358 40 6691 955 339 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus
Viitasalo Katri yliopistonopettaja katri.viitasalo@chydenius.fi +358 40 6733 571 340 Sosiaalitieteet, opetus- ja tutkimus
Virolainen Sanna koulutussuunnittelija sanna.virolainen@chydenius.fi +358 40 7263 919 349 Sosiaalityö, opintoasiat ja -neuvonta

Soveltava kemia

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Lassi Ulla professori ulla.lassi@chydnius.fi +358 40 0294 090 442A Soveltavan kemian yksikönjohtaja
Asplund Tina koulutussuunnittelija tina.asplund@chydenius.fi +358 40 0179 604 444 Soveltava kemia, opintoasiat, tutkimus ja hanketoiminta
Bergna Davide projektitutkija davide.bergna@chydenius.fi +358 40 6690 686 247A Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Dong Jiachen projektitutkija Jiachen.dong@chydenius.fi 248A Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Hietaniemi Marianna tohtorikoulutettava marianna.hietaniemi@chydenius.fi 248B Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Kauppinen Toni laboratorioinsinööri toni.kauppinen@chydenius.fi +358 40 6612 941 251A Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Keränen Janne projektitutkija janne.keranen@chydenius.fi +358 40 8259 117 437 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Lahti Riikka projektitutkija riikka.lahti@chydenius.fi 247B Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Laine Petteri projektitutkija petteri.laine@chydenius.fi 446 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Lappalainen Katja tutkijatohtori katja.lappalainen@chydenius.fi +358 40 667 9791 445 Soveltava kemia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Lempiäinen Henna projektitutkija henna.lempiainen@chydenius.fi +358 40 0397 430 236 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Pulkkinen Jaakko erikoislaboratoriomestari jaakko.pulkkinen@chydenius.fi 251C Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Romar Henrik projektitutkija henrik.romar@chydenius.fi +358 40 0306 440 235 Soveltava kemia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Seppälä Pauliina laboratoriomestari pauliina.seppala@chydenius.fi 248C Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Tynjälä Pekka tutkijatohtori pekka.tynjala@chydenius.fi +358 40 0306 735 442B Soveltava kemian varajohtaja, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Varila Toni projektitutkija toni.varila@chydenius.fi +358 40 6624 311 247C Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Vielma Tuomas tohtorikoulutettava tuomas.vielma@chydenius.fi 241B Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Vähätiitto Tuomo laboratoriomestari tuomo.vahatiitto@chydenius.fi 251B Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Välikangas Juho projektitutkija juho.valikangas@chydenius.fi +358 50 3507 699 241A Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Ylä-Kero Tiina projektitutkija tiina.yla-kero@chydenius.fi +358 40 6695 151 443 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta. KP LUMA-keskus -koordinaattori

Terveystieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Björkgren Magnus projektipäällikkö magnus.bjorkgren@chydenius.fi +358 40 7476 418 447B Terveystieteen yksikönjohtaja
Borg Frank projektitutkija frank.borg@chydenius.fi +358 40 8448 376 454 Terveystiede, tutkimus ja hanketoiminta
Laxåback Gerd suunnittelija gerd.laxaback@chydenius.fi +358 40 8387 337 453 Terveystiede, tutkimus ja hanketoiminta
Nygård Lisette suunnittelija lisette.nygard@chydenius.fi +358 40 6617 176 447A Terveystiede, tutkimus ja hanketoiminta

Avoimen tiedon keskus / Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen kirjasto

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Sainio Simo kirjastosihteeri simo.sainio@chydenius.fi +358 40 8054 430 Kirjasto 1. krs Kirjastopalvelut
Vuorio Päivi kirjastosihteeri paivi.vuorio@chydenius.fi +358 40 6618 288 Kirjasto 1. krs Kirjastopalvelut, julkaisupalvelut

IT-palvelut

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Hägglund Marko IT-päällikkö marko.hagglund@chydenius.fi +358 40 771 0338 338 Yliopistokeskuksen IT-asiat
Kuoppala Erkki IT-tukihenkilö erkki.kuoppala@chydenius.fi +358 40 7518 023 337 IT-lähituki
Palosaari Tuomas järjestelmäsuunnittelija tuomas.palosaari@chydenius.fi +358 40 5083 872 141 Palvelimien ylläpito, IT-lähituki

Yliopistopalvelut

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Engberg Maria matkasihteeri maria.engberg@chydenius.fi +358 40 8054 411 336 Matka-asiat, matkalaskut ja kuluveloitukset
Granberg Sonja taloussihteeri sonja.granberg@chydenius.fi +358 40 8054 412 335 Talousasiat, osto- ja myyntilaskut
Hanhisalo Merja taloussihteeri merja.hanhisalo@chydenius.fi 333 Vapaalla
Hietanen Piia hankesihteeri piia.hietanen@chydenius.fi 333 Vapaalla
Kentala Mari-Lotta hankesihteeri mari-lotta.kentala@chydenius.fi +358 40 8054 419 332 Projektien taloushallinto
Louhivuori Tarja hankesihteeri tarja.louhivuori@chydenius.fi +358 40 8054 421 334 Projektien taloushallinto
Läspä Mika virastomestari mika.laspa@chydenius.fi +358 40 0829 480 Infopiste Virastomestari- ja tilapalvelut
Niskala Asko virastomestari asko.niskala@chydenius.fi +358 40 5564 418 Infopiste Virastomestari- ja tilapalvelut
Puolitaival Emmi hankesihteeri emmi.puolitaival@chydenius.fi 332 Vapaalla