Minne menossa, Keski-Pohjanmaa

Kokkolan yliopistokeskus Chydenius ja sen taustavoimina toimivat Jyväskylän, Oulun ja Vaasan yliopistot haluavat olla proaktiivisesti mukana kehittämässä Keski-Pohjanmaata.
Julkaistu
26.9.2024

Keski-Pohjanmaalle ollaan laatimassa maakunnan liiton koordinoimana vuoteen 2050 saakka ulottuvaa maakuntastrategiaa sekä vuosiin 2026–2029 kohdennettavaa maakuntaohjelmaa. Näyttää siltä, että mainittuja aluekehitysasiakirjoja ollaan valmistelemassa vanhan mallin mukaisesti. 

Asiantuntija Olli Rosenqvist kysyy tuoreessa katsauksessaan, kannattaisiko lähestymistapaa aluekehittämisen ohjaukseen miettiä uudelleen. Koulutus ja tutkimus tarjoaisivat tähän mahdollisuuksia.

Keskustelun vauhdittamiseksi Rosenqvist julkaisee katsauksen lisäksi Alueiden kestävän kasvun ja elinvoiman tukeminen (AKKE) -rahoituksella tekemänsä tutkimuksen, jossa hän tarkastelee Keski-Pohjanmaalla annetun tutkintokoulutuksen työelämävastaavuutta ja osuvuutta aluekehityksen näkökulmasta. Julkaisu on vapaasti saatavissa osoitteesta http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-86-0324-5.

Lisätietoja: