DIGI-eriarvoisuus – Mitä sen on? Miltä se näyttää? Miten siihen voisi vaikuttaa?

Keskustelutilaisuuden järjestää MaaseutuDIGI-tutkimushanke yhteistyössä Keski-Pohjanmaan sosiaali- ja terveysturvayhdistyksen sekä Keskipohjalaisten Kylien kanssa. Tilaisuus on osa ”Eriarvoisuus ja huono-osaisuus Keski-Pohjanmaalla” –keskustelusarjaa.

Tapahtuman tiedot

Tapahtuma-aika
-
Ilmoittautumisaika
-
Tapahtumatyyppi
Yleisöluennot, seminaarit ja keskustelutilaisuudet
Tapahtuman kieli
Suomi
Tapahtuman maksullisuus
Maksuton
Tapahtuman paikkakategoria
Hybriditapahtuma

Olet lämpimästi tervetullut ”DIGI-eriarvoisuus – Mitä sen on? Miltä se näyttää? Miten siihen voisi vaikuttaa?” -keskustelutilaisuuteen, joka järjestetään tiistaina 25.3.2025 klo 18.00 (kahvitarjoilu alkaen klo 17.45) Kokkolan yliopistokeskus Chydeniukselle (myös etäosallistumismahdollisuus).

Keskustelua alustavat Seija Korhonen ja Elina Huerta kehittämisyhdistys Mansikka ry:stä. He ovat tehneet pitkään työtä digisyrjäytymisen ehkäisemiseksi muun muassa vuoden 2024 digitukitekotunnustuksen saaneessa ”Henkkarit kaikille” –hankkeessa. Ruohonjuuritason kokemuksiin pohjautuen he kuvaavat esityksessään niitä haasteita, joita palvelujen ja asioinnin digitalisoitumiseen liittyy sekä kertovat, miten näitä voidaan ja tulisi ratkaista. Alustuksen jälkeen ohjelmassa on aikaa kysymyksille ja yhteiselle keskustelulle. 

Tilaisuus on avoin kaikille yhteiskunnan digitalisoitumisesta sekä siihen liittyvästä eriarvoisuudesta ja sen ratkaisemista kiinnostuneille. Erityisesti yhteiseen keskusteluun kutsutaan mukaan hyvinvointialueen ja kuntien nykyisiä luottamushenkilöitä sekä vaaleissa ehdolla olevia ehdokkaita. 

Keskustelutilaisuuden järjestää MaaseutuDIGI-tutkimushanke yhteistyössä Keski-Pohjanmaan sosiaali- ja terveysturvayhdistyksen sekä Keskipohjalaisten Kylien kanssa. Tilaisuus on osa ”Eriarvoisuus ja huono-osaisuus Keski-Pohjanmaalla” –keskustelusarjaa. 

 

Rekisteröityminen / Ilmoittautuminen

Kahvitarjoilun ja etäyhteyden järjestämiseksi pyydämme ystävällisesti ilmoittamaan osallistumisesta viimeistään 23.3.2025 oheisen linkin kautta. Etäosallistumislinkki lähetetään ilmoittautuneille ennen tilaisuutta.

Lisää kalenteriin