Kokkolan yliopistokeskus Chydenius

LuTek

tekijä: Plone-support Viimeisin muutos perjantai 15. helmikuuta 2013, 10.00
Tekniikan ja luonnontieteiden tutkimusympäristö Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksessa

LuTEk

Tavoitteena on vahvistaa ja lisätä painopistealojen (kemia, ICT, laser sekä muovit ja komposiitit) kansallisesti ja kansainvälisesti kilpailukykyistä tutkimus- ja kehittämistoimintaa alueella.

Tutkimusympäristö toteutetaan yhteistyössä Jyväskylän yliopiston, Oulun yliopiston, Tampereen teknillisen yliopiston, Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulun ja Teknologiakeskus KETEK Oy:n kanssa.

Tampereen teknillinen yliopisto järjestää seminaarin Muovin ja puun sopuisa liitto? 18.11.2009

LuTek esite (pdf).

LuTek loppuseminaari 9.5.2012

Tutkimusympäristö esite (pdf)

LuTek loppuraportti (pdf)



KEMIA

Pekka Tynjälä                              Ulla Lassi
Tutkijatohtori                               Professori
Oulun yliopisto                             Oulun yliopisto
040 744 3086                              0400 294 090
pekka.tynjala@chydenius.fi ulla.lassi@chydenius.fi

Tauno Kuokkanen
Yliopettaja
Keski-Pohjanmaan Ammattikorkeakoulu / CENTRIA
044 725 0311
tauno.kuokkanen@cou.fi

ICT

Chao Gao                                   Ismo Hakala
Erikoistutkija                               Professori
Jyväskylän yliopisto /                  Jyväskylän yliopisto /
Kokkolan yliopistokeskus             Kokkolan yliopistokeskus
Chydenius                                  Chydenius  
040 573 2641                             06 8294 285
chao.gao@chydenius.fi ismo.hakala@chydenius.fi

Ilkka Kivelä                                 Hannu Ala-Pöntiö
Projektipäällikkö                          Lehtori
Jyväskylän yliopisto,                    Keski-Pohjanmaan
Kokkolan yliopistokeskus              Ammattikorkeakoulu /
Chydenius                                   CENTRIA
040 771 0482                              044 725 0333
ilkka.kivelä@chydenius.fi hannu.ala-pontio@cou.fi

LASER

Jari Tuominen                             Tuomo Peltola
Tutkimuspäällikkö                       Kehityspäällikkö
Tampereen teknillinen                 KETEK Oy
yliopisto                            
040 849 0196                              044 725 0201
jari.tuominen@tut.fi tuomo.peltola@ketek.fi

Petri Vuoristo                              Juha Kauppinen
Professori                                   Tutkimusinsinööri
Tampereen teknillinen                  Keski-Pohjanmaan
yliopisto                                      Ammattikorkeakoulu/CENTRIA
040 849 0044                              040 808 5105
petri.vuoristo@tut.fi juha.kauppinen@cou.fi

MUOVI- ja KOMPOSIITTI

Mirja Andersson                          Mikael Skrifvars
Tutkimuspäällikkö                       Professori
KETEK Oy                                   Tampereen teknillinen yliopisto
044 7250 269                             +46 33 435 4497
mirja.andersson@ketek.fi mikael.skrifvars@hb.se

Jyrki Vuorinen                             Pentti Järvelä
Professori                                   Professori
Tampereen teknillinen                 Tampereen teknillinen
yliopisto                                     yliopisto
040 849 0110                             040 554 0706
jyrki.vuorinen@tut.fi pentti.jarvela@tut.fi

 

Yhteistyöorganisaatiot

 

 

Keski-Pohjanmaan liitto Kase
Koulutusyhtymä Kosek
Vipuvoimaa EU_rakennerahastot





Takaisin edelliselle sivulle

Jaa |
kuuluu seuraaviin kategorioihin: