Henkilöstö

Johtotiimi

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Aittola Marko johtaja/Director marko.m.aittola@jyu.fi +358 40 7267 865 319 Yliopistokeskuksen johtaminen
Hakala Ismo professori/Professor, varajohtaja (tutkimus ja innovaatiotoiminta) ismo.hakala@jyu.fi +358 40 7518 089 418 Informaatioteknologian yksikönjohtaja
Harju-Luukkainen Heidi professori/Professor, varajohtaja (koulutus) heidi.k.harju-luukkainen@jyu.fi +358 40 8477 225 230 Kasvatustieteen yksikönjohtaja

Avoin yliopisto

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Avoimen yliopiston opintopalvelut 029 441 8080, ma-pe klo 12-15 HelpJYU-palvelu
Anttonen Sanna yliopistonopettaja/University Teacher sanna.s.anttonen@jyu.fi +358 40 8054 408 121 Avoin yliopisto, psykologia. Opintoneuvoja. / Open University, Psychology. Student guidance.
Lehto Sari koulutuspäällikkö/Programme Manager sari.m.lehto@jyu.fi +358 40 5955 329 125 Avoin yliopisto, yhteiskuntatieteet / Open University, Social Sciences
Matilainen Pekka yliopistonopettaja/University Teacher pekka.matilainen@jyu.fi +358 40 8054 423 122 Avoin yliopisto, erityispedagogiikka / Open University, Special Education
Maunumäki Minna yliopistonopettaja/University Teacher minna.j.maunumaki@jyu.fi +358 40 6318 868 120 Avoin yliopisto, varhaiskasvatustiede / Open University, Early Childhood Education
Paajanen Sari yliopistonopettaja/University Teacher sari.t.paajanen@jyu.fi +358 40 8054 425 123 Avoin yliopisto, kasvatustiede ja nuorisotutkimus / Open University, Education and Youth Research
Rosenqvist Teija erikoissuunnittelija/Se­nior Plan­ning Of­ficer teija.m.rosenqvist@jyu.fi +358 40 0179 601 134 Avoin yliopisto, viestintä- ja kieliopinnot, väkivaltatutkimus / Open University, Communication and Language Studies, Violence Studies

Informaatioteknologia

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Hakala Ismo professori/Professor, varajohtaja (tutkimus ja innovaatiotoiminta) ismo.hakala@jyu.fi +358 40 7518 089 418 Informaatioteknologian yksikönjohtaja
Myllymäki Mikko tutkimuskoordinaattori/Research Coordinator mikko.t.myllymaki@jyu.fi +358 40 5675 606 412 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, teaching, research and projects. Lähijohtajan tehtävät.
Mäkitalo Niko apulaisprofessori/Assistant Professor niko.k.makitalo@jyu.fi +358 50 3095 560 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, teaching, research and projects.
Alanko Mika projektipäällikkö/Project Manager mika.a.alanko@jyu.fi +358 50 4350 554 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, teaching, research and projects
Franca Leppänen Rony projektipäällikkö/Project Manager rony.e.m.francaleppanen@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Harjumaa Lasse tutkijatohtori/Postdoctoral Researcher lasse.m.harjumaa@jyu.fi +358 50 3400 113 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Hellman Leena projektitutkija/Project Researcher leena.m.hellman@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Hihnala Henri projektisuunnittelija/Project Designer henri.j.hihnala@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Hongell Timo projektitutkija/Project Researcher timo.hongell@jyu.fi +358 40 4802 715 434 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Honkanen Risto yliopistonlehtori/Senior Lecturer risto.t1.honkanen@jyu.fi +358 40 6526 416 413 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, teaching, research and projects
Huusko Eero laboratorioinsinööri/Laboratory Engineer eero.a.huusko@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Härmänmaa Tuomo projektitutkija/Project Researcher tuomo.a.harmanmaa@jyu.fi +358 40 8368 706 436A Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Hästbacka Mira koordinaattori/Project Coordinator mira.j.hastbacka@jyu.fi +358 50 4736 669 437 Informaatioteknologia, hankkeet ja palvelut / Information Technology, projects and services
Ihalainen Jukka laboratorioinsinööri/Laboratory Engineer jukka.p.ihalainen@jyu.fi +358 40 7582 057 414 Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, teaching, research and projects
Impiö Pentti erikoissuunnittelija/Se­nior Plan­ning Of­ficer pentti.impio@jyu.fi +358 40 5618 281 Keski-Pohjanmaan LUMA-keskus koordinaatio, turvallisuuspäällikkö (oto)
Jyrkkä Petri projektipäällikkö/Project Manager petri.ao.jyrkka@jyu.fi Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, teaching, research and projects
Kalsi Kirsi projektisuunnittelija/Project Designer kirsi.m.kalsi@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Kivelä Ilkka projektipäällikkö/Project Manager ilkka.v.kivela@jyu.fi +358 40 7710 482 433 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Kujala Pekka sovellussuunnittelija/Software Designer pekka.kujala@jyu.fi +358 40 8368 532 435A Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Laine Sanna projektitutkija/Project Researcher sanna.m.laine@jyu.fi +358 40 6700 078 438 Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Luomala Jari projektitutkija/Project Researcher jari.t.luomala@jyu.fi +358 40 0919 694 432B Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Luostarinen Mikael tutkimusavustaja/Research Assistant mikael.mt.luostarinen@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Määttälä Jukka yliopistonopettaja/University Teacher jukka.t.a.maattala@jyu.fi +358 40 0714 128 411B Informaatioteknologia, opetus ja ohjaus, tutkimus, hanketoiminta / Information technology, teaching and student guidance, research and projects
Pellikka Jesse projektisuunnittelija/Project Designer jesse.j.e.pellikka@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Polso Anna yliopistonopettaja/University Teacher anna.k.polso@jyu.fi Keski-Pohjanmaan LUMA-keskus, opetus
Soininen Mia koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor mia.k.soininen@jyu.fi +358 503 5516 43 Jyväskylä Ag C431.5 Koulutuspalvelut, opintoasiat / Information technology, study affairs
Tan Xinyu projektitutkija/Project Researcher xinyu.tan@jyu.fi +358 40 0154 308 435B Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Tornikoski Veli-Matti projektipäällikkö/Project Manager veli-matti.tornikoski@jyu.fi +358 40 0753 860 433A Informaatioteknologia, opetus, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, teaching, research and projects
Vanhala Jaakko projektitutkija/Project Researcher jaakko.j.vanhala@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects
Yrjänä Jenni sovellussuunnittelija/Software Designer jenni.a.yrjana@jyu.fi Informaatioteknologia, tutkimus ja hanketoiminta / Information technology, research and projects

Kasvatustieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Harju-Luukkainen Heidi professori/Professor, varajohtaja (koulutus) heidi.k.harju-luukkainen@jyu.fi +358 40 8477 225 230 Kasvatustieteen yksikönjohtaja
Maunula Minna yliopistonlehtori/Senior Lecturer minna.r.h.maunula@jyu.fi +358 40 8054 424 235 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus. Lähijohtajan tehtävät.
Arvola Outi yliopistonopettaja/University Teacher outi.a.m.arvola@jyu.fi +358 50 4341 214 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Björkman Markus yliopistonopettaja/University Teacher markus.t.bjorkman@jyu.fi +358 50 4093 309 Erilliset erityisopettajaopinnot
Harju-Autti Raisa yliopistonlehtori/Senior Lecturer raisa.k.harju-autti@jyu.fi +358 50 4787 070 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Hietamäki Ulla-Maija yliopistonopettaja/University Teacher ulla.m.hietamaki@jyu.fi +358 50 433 6114 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Isosomppi Leena yliopistonlehtori/Senior Lecturer leena.e.isosomppi@jyu.fi +358 40 8054 415 217 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Kangas Jonna projektipäällikkö/Project Manager jonna.h.kangas@jyu.fi Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Kannel Lassi yliopistonopettaja/University Teacher lassi.t.kannel@jyu.fi +358 50 4777 565 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Keski-Mäenpää Kati yliopistonopettaja/University Teacher kati.a.keski-maenpaa@jyu.fi +358 50 597 5557 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Kesler Merike yliopistonopettaja/University Teacher merike.m.kesler@jyu.fi +358 50 4085 561 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Kiviniemi Mari koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor mari.j.kiviniemi@jyu.fi +358 40 1645 402 212B Koulutuspalvelut, opintoasiat
Korkeaniemi Essi yliopistonopettaja/University Teacher essi.e.korkeaniemi@jyu.fi +358 50 4330 067 214 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Kämäräinen Julia opintosihteeri/Study Secretary julia.a.s.kamarainen@jyu.fi Erilliset erityisopettajaopinnot
Lavanti Lassi yliopistonopettaja/University Teacher lassi.s.lavanti@jyu.fi +358 50 5743 689 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Märsylä Lyydia koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor lyydia.m.marsyla@jyu.fi +358 50 4724 138 234 Koulutuspalvelut, opintoasiat
Olli Lilli yliopistonopettaja/University Teacher lilli.m.olli@jyu.fi +358 50 4733 321 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Paasovaara-Pösö Salla yliopistonopettaja/University Teacher salla.m.paasovaara-poso@jyu.fi +358 50 3019 226 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Siter Marjo yliopistonopettaja/University Teacher marjo.k.siter@jyu.fi +358 50 5752 245 Kasvatustieteet, opetus ja tutkimus
Skog Anette suunnittelija/Coordinator anette.m.skog@jyu.fi +358 40 7476 378 237 Kasvatustieteet, täydennyskoulutus
Tahkola Jenny-Katariina projektisuunnittelija/Project Designer jenny-katariina.12.tahkola@jyu.fi +358 50 5990 253 237 Kasvatustieteet, täydennyskoulutus
Uusitalo Oili opintosihteeri/Study Secretary oili.r.uusitalo@jyu.fi +358 40 8054 431 213 Koulutuspalvelut, opintoasiat

Kauppatieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Harald Mari projektipäällikkö/Project Manager mari.k.harald@jyu.fi +358 40 8372 368 359 Kauppatieteiden yksikönjohtaja, hankkeet ja palvelut / Head of the Unit for Business Studies, projects and services
Kaipainen Jouni yliopistotutkija / Senior Researcher jouni.p.kaipainen@jyu.fi +358 40 8054 416 348 Kauppatieteet, tutkimus ja kehittäminen / Business Studies, research and development
Pensar Heini yliopistonopettaja/University Teacher heini.pensar@uwasa.fi +358 29 449 8540 364 Kauppatieteet, maisteriopinnot, opetus ja tutkimus / Business Studies, Master’s program, teaching and research
Penttilä Seppo projektipäällikkö/Project Manager seppo.t.penttila@jyu.fi +358 50 411 4631 362 Kauppatieteet, tutkimus ja kehittäminen / Business Studies, research and development
Ristiluoma Katja projektisuunnittelija/Project Designer katja.k.ristiluoma@jyu.fi +358 50 5936 761 357 Kauppatieteet, hankkeet ja palvelut / Business Studies, projects and services

Sosiaalitieteet

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Matthies Aila-Leena professori/Professor aila-leena.matthies@jyu.fi +358 40 7422 199 344 Sosiaalitieteen yksikönjohtaja/head of the Social Sciences units
Rantamäki Niina tutkimuskoordinaattori/Research Coordinator. niina.j.rantamaki@jyu.fi +358 40 0546 504 347 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research. Lähijohtajan tehtävät.
Alho Sirkka yliopistonopettaja/University Teacher sirkka.s.alho@jyu.fi +358 40 3530 920 346 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Karjalainen Sirpa yliopistonopettaja/University Teacher sirpa.m.karjalainen@jyu.fi +35850 5651 444 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Kuorikoski Tuija yliopistonopettaja/University Teacher tuija.h.kuorikoski@jyu.fi Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Liu Kang väitöskirjatutkija/Doctoral researcher kang.kl.liu@jyu.fi +358 50 327 7610 Jyväskylä Ag B436.4 Sosiaalitieteet, tutkimus/Social sciences, research
Nassar Areen väitöskirjatutkija/Doctoral researcher areen.h.nassar@jyu.fi +358 50 516 3335 Jyväskylä Ag B435.4 Sosiaalitieteet, tutkimus/Social sciences, research
Nieminen Jiri yliopistonopettaja/University Teacher jiri.h.e.nieminen@jyu.fi +358 50 4756 103 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Stamm Ingo tutkijatohtori/Postdoctoral researcher and lecturer ingo.p.stamm@jyu.fi +358 50 4799 399 345 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Svenlin Anu-Riina yliopistonlehtori/Senior Lecturer anu-riina.a-r.svenlin@jyu.fi +358 40 1645 463 350 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Särkilä Sanna koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor sanna.t.sarkila@jyu.fi +358 40 7263 919 349 Koulutuspalvelut (sosiaalityö), opintoasiat ja -neuvonta / Social Work, study affairs and student guidance
Tiitinen Laura yliopistonlehtori/Senior Lecturer laura.m.tiitinen@jyu.fi +358 50 3054 085 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Turtiainen Kati yliopistonlehtori/Senior Lecturer kati.m.turtiainen@jyu.fi +358 40 6691 955 339 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research. KV-yhdyshenkilö.
Vuolukka Kaisa yliopistonopettaja/University Teacher kaisa.a.vuolukka@jyu.fi +358 50 4704 632 352B Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research
Välimaa Mira yliopistonopettaja/University Teacher mira.j.valimaa@jyu.fi +358 50 407 1755 Sosiaalitieteet, opetus ja tutkimus/Social sciences, teaching and research

Soveltava kemia

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Lassi Ulla professori/Professor ulla.lassi@oulu.fi +358 40 0294 090 442A Soveltavan kemian yksikönjohtaja
Tynjälä Pekka yliopistotutkija /University Researcher pekka.tynjala@oulu.fi +358 40 0306 735 442B Soveltava kemian varajohtaja, opetus, tutkimus ja hanketoiminta
Ahmed Humna projektitutkija/Project Researcher humna.ahmed@oulu.fi 456 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Asplund Tina koulutussuunnittelija/Educa­tion coor­di­na­tor tina.u.asplund@jyu.fi +358 40 0179 604 444 Soveltava kemia, opintoasiat, tutkimus ja hanketoiminta. Esteettömyysyhdyshenkilö.
Bergna Davide tutkijatohtori/Post-doctoral Researcher davide.bergna@oulu.fi +358 40 6690 686 454 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
El Assal Zouhair tutkijatohtori/Post-doctoral Researcher zouhair.el.assal@oulu.fi 456 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Kauppinen Toni tohtorikoulutettava/Doctoral Student toni.kauppinen@oulu.fi +358 40 6612 941 460 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Kervinen Immo projektitutkija/Project Researcher immo.kervinen@oulu.fi 446 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Koski Riikka laborantti / Laboratory Assistant riikka.koski@oulu.fi 455 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Kumpula Akseli tutkimusavustaja/Research Assistant akseli.kumpula@oulu.fi Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Kupila Riikka tutkijatohtori/Post-doctoral Researcher riikka.kupila@oulu.fi 456 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Laine Petteri projektitutkija/Project Researcher petteri.laine@oulu.fi 446 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Leinonen Jere projektitutkija/Project Researcher jere.leinonen@oulu.fi 443 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Lempiäinen Henna projektitutkija/Project Researcher henna.lempiainen@oulu.fi +358 40 0397 430 447 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Mehdipour Parisa projektitutkija/Project Researcher parisa.mehdipour@oulu.fi 445 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Nuorala Jessica laborantti / Laboratory Assistant jessica.nuorala@oulu.fi 455B Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Pulkkinen Jaakko erikoislaboratoriomestari/Chief Laboratory Technician jaakko.pulkkinen@oulu.fi 455A Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Rostami Hossein tutkijatohtori/Post-doctoral Researcher hossein.rostami@oulu.fi 446 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Varila Toni tutkijatohtori/Postdoctoral Researcher and Lecturer toni.varila@oulu.fi +358 40 6624 311 456 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta
Välikangas Juho projektitutkija/Project Researcher juho.valikangas@oulu.fi +358 50 3507 699 459 Soveltava kemia, tutkimus ja hanketoiminta

Avoimen tiedon keskus

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Sainio Simo kirjastosihteeri/Library Secretary simo.sainio@jyu.fi +358 40 8054 430 245 Tutkimuksen tuki, Research support
Vuorio Päivi kirjastosihteeri/Library Secretary paivi.e.vuorio@jyu.fi +358 40 6618 288 245 Julkaisupalvelut, Publishing services

Asiantuntija- ja tukipalvelut

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Huone Kuvaus
Engberg Maria matkasihteeri/Travel Secretary maria.c.engberg@jyu.fi +358 40 8054 411 335 Matka-asiat, matkalaskut ja kuluveloitukset
Hägglund Marko IT-päällikkö/IT Manager marko.s.hagglund@jyu.fi +358 40 7710 338 338 Yliopistokeskuksen IT-asiat
Kivinen Paula asiantuntija/Specialist paula.j.kivinen@jyu.fi +358 40 5148 751 331 Yliopistokeskuksen hallinnon koordinoimat hankkeet
Louhivuori Tarja Project Controller tarja.a.louhivuori@jyu.fi +358 40 8054 421 334 Projektien taloushallinto
Läspä Mika vahtimestari/Maintenance Manager mika.k.laspa@jyu.fi +358 40 0829 480 Infopiste Vahtimestari- ja tilapalvelut
Niskala Asko vahtimestari/Maintenance Manager asko.t.niskala@jyu.fi +358 40 5564 418 Infopiste Vahtimestari- ja tilapalvelut
Nissilä Mikko järjestelmäsuunnittelija/System Designer mikko.p.nissila@jyu.fi +358 50 5952 722 336 Palvelimien ylläpito, IT-lähituki
Ojala Sari HR Partner sari.a.ojala@jyu.fi +358 40 7638 572 329 Lähijohtajien HR-tuki, rekrytoinnin suunnittelun tuki, hakijaviestintä
Puolitaival Emmi Project Controller emmi.k.puolitaival@jyu.fi +358 40 8054 419 332 Projektien taloushallinto
Rahikainen Jari henkilöstökoordinaattori/HR Coordinator hr-palvelut@jyu.fi Jyväskylä T 341.02 Henkilöstön työsuhdeasiat ja neuvontapalvelut.
Rantamäki Anu viestintäsuunnittelija / Communication coordinator anu.m.rantamaki@jyu.fi +358 40 8247 012 316 Yliopistokeskuksen viestintä ja markkinointi
Rosenqvist Olli asiantuntija/Specialist olli.rosenqvist@jyu.fi +358 50 4699 907 317 Yliopistotoiminnan alueellisen ja yhteiskunnallisen vaikuttavuuden edistäminen/Promoting the regional and social impact of university activities
Tirkkonen Sari Controller sari.k.tirkkonen@jyu.fi +358 40 6302 090 Jyväskylä T 357 Yliopistokeskuksen talousasiat